W poprzednim odcinku Od przedszkola do Primarschule opisywałem początek procesu przechodzenia mojej córki z przedszkola do szkoły.

Dziś opowiem Wam o rozmowie podsumowującej postępy Zuzanny.

Uwaga: poniższy opis odnosi się do kantonu Aargau i miejscowości Buchs. Pomiędzy różnymi kantonami mogą występować znaczące różnice.

Odcinek 2 – Rozmowa z przedszkolankami

Zaproszenie na rozmowę, jak już wspominałem w odcinku 1, dostaliśmy już w grudniu. Niecierpliwiliśmy się bardzo, bo to kolejny poważny krok w życiu naszym i naszej kaczuszki.

Jak to wyglądało?

Na spotkaniu byliśmy my, dwie przedszkolanki, w tym jedna prowadząca lekcje niemieckiego oraz przedstawicielka szkoły.

Zaczęliśmy od przeglądu efektów pracy naszej córki. Dostaliśmy dwa grube bruliony z wklejonymi zdjęciami, pracami, kolażami – wszystkim tym, czym nasza córka zajmowała się przez ostatni rok.

Potem przeszliśmy do bardziej formalnej części – podsumowania wyników Zuzanny i jej gotowości lub nie do przejścia do Primarschule.

Formularz, który omawialiśmy wspólnie zawierał następujące elementy:

Selbstkompetenz – pojęcie można to tłumaczyć dość swobodnie jako dojrzałość lub umiejętność uczenia się z własnego doświadczenia.

Sozialkompetenz – umiejętności społeczne, odnoszące się do współżycia z innymi,  pracy w grupie, reagowania na sytuacje konfliktowe.

Sachkompetenz – umiejętności fachowe, odnoszące się do pojęć, symboli, matematyki, umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.

Do tego doszedł jeszcze jeden formularz oceniający język niemiecki (jako drugi język dziecka).

Tu na pierwszy miejscu jest… motywacja i zainteresowanie. Szwajcarzy zakładają (przynajmniej w naszym przypadku), że dojrzałość do wieku szkolnego bazuje na zainteresowaniu i motywacji dziecka do nauki i poznawania nowego. To jeden z kluczowym warunków rekomendacji do przejścia do szkoły. Jeszcze na spotkaniu z rodzicami tłumaczono nam, że dziecka nie należy przymuszać do nauki na tym etapie. Jeśli nie wykazuje zainteresowania, może po prostu nie być gotowe, a co za tym idzie, zostać jeszcze kolejny rok w przedszkolu.

Kolejne kryteria to słownictwo, rozumienie ze słuchu i jakość komunikacji w języku niemieckim.

Finalnym etapem rozmowy było podpisanie zgody przez rodziców na przejście dziecka do rekomendowanej klasy. W przypadku Zuzanny było to Primarschule. Pozostałe opcje to Einschulungsklasse, o której wspominałem w odcinku 1 i kolejny rok przedszkola.

Ewaluacja postępów dziecka trafia dalej do kierownictwa szkoły i w tym momencie kolejny (k)rok życia naszej córki jest zaplanowany.

Zuzanna dostanie także dodatkowe godziny języka niemieckiego, jako dziecko z językiem ojczystym innym niż niemiecki.

Tu ciekawostka, jakiś czas temu ukazały się informacje o możliwości wprowadzania do szkół nauki języka ojczystego dzieci. Okazuje się, że powód jest bardzo konkretny. Część dzieci nie ma opanowanych podstaw swojego własnego języka, nie mówiąc nawet o niemieckim, co praktycznie uniemożliwia komunikację. Poprzez podbudowanie podstawowej znajomości języka ojczystego, Szwajcarzy chcą pozytywnie wpłynąć na naukę języka niemieckiego, z racji na korelację w postępach nauki języka – jeśli dziecko zna dobrze język ojczysty, łatwiej mu się nauczyć języka obcego.

Tak więc, nasza przygoda zmierza ku kolejnemu etapowi. Przed feriami wiosennymi dostaniemy prawdopodobnie przydział do szkoły (w naszym regionie są cztery), podobnie możliwość zapisania Zuzanny do szkoły muzycznej. I nasza Kaczuszka wkroczy na nową, pewnie fascynującą drogę życia.

Reklamy