W nawiązaniu do moich wcześniejszych zapowiedzi zmian na blogu postanowiłem wystartować z nową serią. Zasady są proste. Wy pytacie, ja odpowiadam. Nie chodzi tu o typowe Q&A i pytania osobiste, raczej o różne aspekty rodzicielstwa i życia w Szwajcarii.

Dzisiejsze pytanie od czytelniczki brzmi: jak wygląda adaptacja w szkole w Szwajcarii u dziecka w wieku 15 lat.

Zasięgnąłem języka u znajomych, którzy z nastoletnim dzieckiem przyjechali do Szwajcarii i oto co mi przekazali.

Historia Kasi i Rafała

Kasia i Rafał przyjechali z  15 letnim synem i 9 letnią córką do Szwajcarii na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Po załatwieniu formalności, tj meldunku w gminie, dzieci automatycznie zostały przydzieline do szkół. Przydzielone szkoły były szkołami integracyjnymi z naciskiem na naukę języka. Pierwszy dzień szkoły to były od początku zajęcia, nie było żadnego oficjalnego rozpoczęcia roku, jak to ma miejsce w Polsce.

U córki zajęcia polegały głównie na zabawie i rozmowach z grupą i nauczycielem, dodatkowo miała lekcje matematyki. Co jakiś czas spotykano się także z rodzicami, by przedstawić postępy dzieci w nauce języka niemieckiego.

Po pół roku dzieci przeszły do właściwych szkół ze wszystkimi obligatoryjnymi przedmiotami i dodatkowymi zajęciami z niemieckiego. Integracja nastąpiła bardzo szybko. Oboje po mniej więcej roku od przyjazdu do Szwajcarii mówili biegle w języku niemieckim.

Wspieranie integracji w Szwajcarii

Każdy z kantonów prowadzi nieco inną politykę odnośnie integracji i tak na przykład kanton Aargau lansuje stronę http://www.hallo-aargau.ch/ gdzie w kilkunastu językach dowiemy się podstaw funkcjonowania w Szwajcarii, a także – co było tematem pytania – o systemie szkolnictwa i sposobach wspierania dzieci, dla których niemiecki jest językiem obcym.

Dla dzieci w wieku syna mojej czytelniczki oferowane są intensywne kursy języka niemieckiego (a więc podobnie jak w przypadku Kasi dzieci) trwające rok, jak i dodatkowe wspierające kursy językowe trwające dwa do trzech lat.

Rada Kasi?

Uwierzyć we własne dzieci, nie bać się i nie martwić na zapas, dzieci szybko i łatwo adaptują sie w róznych środowiskach  i bez żadnego problemu potrafią sie dogadć między sobą nawet nie znając dobrze języka. Powodzenia!

————————————————————————–

A Wy jakie macie doświadczenia z integracją Waszych dzieci tak w Szwajcarii jak i innych krajach?

Notka: wszelkie prawa do tekstów i zdjęć zastrzeżone. Zdjęcie tytułowe AE Krol Photography / http://www.aekrol.com

Reklamy