Każdy marzy o idealnym dziecku, nieprawdaż? Takim, które jest posłuszne, które robi dokładnie to, czego oczekujemy, które w przyszłości będzie wartościowym członkiem naszego społeczeństwa.

Jak to tego dojść? Tu może przyjść z pomocą parę luźnych porad, które zebrałem w oparciu o długomiesięczne badania akceptowanych społecznie zachowań i analizy zachowań najgrzeczniejszych dzieci na świecie.

Bądźcie przykładem

Przykład idzie z góry. Jeśli oczekujecie posłusznego i przystosowanego dziecka, musicie świecić jak latarnia morska wskazująca właściwą drogę łódeczce, którą kieruje twoje dziecko.

Zastanawialiście się czasem, czy sami spełniacie pokładane w was oczekiwania? Czy robicie wszystko tak, jak trzeba, bo tak trzeba, bez zbędnych pytań i wychodzenia z należnego wam szeregu?

Jeśli wystrzegacie się wyśmiania i ostracyzmu, to najpewniej wszystko jest ok. Wtedy nie wyłamujecie się za bardzo, ot, czasem zjecie kawałek pizzy z ketchupem, ale już nie zamówicie wieczorem cappucino, ani nie dodacie parmezanu do owoców morza, bo żaden szanujący się Włoch tak nie zrobi. Wy się szanujecie, zatem wszystko jest ok. Wasze dziecko to widzi i docenia. Będzie robiło tak samo jak wy. Jest bezpieczne.

Przestrzegajcie ogólnie przyjętych norm społecznych

Patrzyliście kiedyś, jakimi zabawkami się bawi? Upewniliście się, że syn nie zakłada różowych koszulek, a dziewczynka nie bawi wozami strażackimi? To dobrze, macie to minimum pewności, że wszystko jest w najlepszym porządku. Niektóre pudełka zabawek opatrzone są zdjęciami dzieci – to pomaga rozpoznawać czy zabawka jest dla chłopca czy dziewczynki. Ulga, prawda? Nie trzeba się martwić, że wybierzemy coś niewłaściwego.

Bądzcie odpowiedzialni

Jeździcie na wakacje i wybieracie oferty All Inclusive z animacjami dla dzieci? To dobrze, podróże w nieznane są niebezpieczne, a wy jesteście odpowiedzialnymi rodzicami. Wasze dziecko kiedyś doceni 10 kolejnych wakacji spędzanych w tym samym hotelu w Hiszpanii. Będzie wiedziało, co jest dobre dla niego i dla jego przyszłych dzieci.

Na tłumaczenia przyjdzie czas

Nie tłumaczycie im świata? Kontrowersyjne, ale jednak prawidłowe zachowanie.

Świat jest zbyt skomplikowany na umysł dziecka. Po co wyjaśniać mu, że są dzieci, które niedojadają, albo które nie mają tylu zabawek, co wasze. W końcu co wasze dziecko temu winne? Kraina Lodu jest bezpieczna, niech obejrzy sobie ją zamiast zawracać sobie głowę problemami, na które nie ma wpływu.

I najważniejsze. Zbywajcie pytania dziecka, albo dawajcie ogólnikowe odpowiedzi. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas. Ale to na pewno nie jest czas dzieciństwa.

Cieszcie się waszym dzieckiem i uświadamiajcie je, że spełniając oczekiwania i dopasowując się, osiągnie wiele.

Jeśli zaś zdecydujecie się zrobić wszystko na odwrót, konsekwencje dla Was i społeczeństwa mogą być nieobliczalne.

Przesada? Spójrzmy w przyszłość.

Rok 2050. Filip, którego rodzice przez całe dzieciństwo kwestionowali zakaz jedzenia owoców morza z parmezanem i inne zakazy kulinarne, przewodzi Frontowi Prawa do Jedzenia Pizzy z Keczupem, a jego armia właśnie otoczyła Rzym, dwa dni po tym, jak padł Mediolan. Hołd lenny złożyły już Hiszpania, Niemcy i większość państw upadłej Unii Europejskiej. Świat, jaki znamy, chyli się ku końcowi, a niedobitki konserwatystów uciekają do Polski, gdzie paradoksalnie, od lat, po kryjomu i z dala od oczu Zachodniej Europy, lało się sos czosnkowy na pizzę.

Pomyślcie więc… bezpieczniej dla nas i Was będzie, jak wychowacie dziecko, tak jak należy.

Reklamy